Георг Волц е един от най-интересните фотографи, работили в България в края на XIX и началото на XX век. Заселва се в София, където открива свое ателие и се утвърждава като един от първите професионални фотографи в следосвобожденска България. Неговите снимки – портрети, градски изгледи и етнографски образи – документират времето на бързи промени и съхраняват достойнството на българската традиция. Фотографията на булка от шопската етнографска група с корона от рози е сред най-въздействащите му творби, в която се преплитат художествена чувствителност и уважение към народното наследство.
Изложбата е реализирана от музей „Етър“ по идея на директора проф. д-р Светла Димитрова, с куратор Росина Пенчева – посланик на Хомо Фабер за България. Съществен елемент от „НОВОТО ЦЕННО“ е дизайна – дело на екипа на арх. Антонина Илиева. Консултант е доц. д-р Красимира Кръстанова. Изложбата се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.